Verdens beste pavlova kake baker du selv! Pavlova med vaniljekrem er kanskje Norges mest populære kake, og det bakes tusenvis av denne kaken hvert år. Kaken har færre kalorier en de fleste andre kaker, men smaker allikevel himmelsk godt. I denne oppskriften bruker vi Idun kakefyll med vaniljesmak - en lettlaget vaniljekrem som smaker utrolig godt!
Forvarm ovnen til 135 grader med vanlig over- og undervarme. Bruk en helt ren piskebolle til marengsen. Rengjør den gjerne ekstra med å gni inn litt sitronsaft.
Skill plommen fra hviten og pass på å ikke få med rester fra eggeplommen. Da vil ikke hviten kunne piskes stiv. Pisk opp eggehvitene og sukkeret til et luftig skum i en kjøkkenmaskin og tilsett melis under pisking på lav hastighet. Vend inn eddik og maizena til slutt.
Legg bakepapir på et stekebrett og tegn opp to sirkler á 20 cm i diameter. Fordel marengsen til i sirklene for to bunner. Stek bunnene i ca. 45 minutter på midterste rille. Avkjøl etter steking eller la de ligge i ovnen med åpen dør til neste dag for montering.
Pisk opp kremfløten med sukkeret til en luftig og lett krem.
Montering
Legg en bunn på et fint fat og legg på halvparten av vaniljekremen og den piskede kremfløten med en spiseskje. Legg på noen friske bær i biter.
Legg på neste bunn og gjenta prosessen med kremen og legg på resten av den friske frukten til pynt. Vi har drysset bringebærene med melis innen vi la de på kaken.
Servering
Servér ferdig montert pavlova kake helst samme dag. Står den kjølig over natten i kjøleskapet, vil kremen trekke seg inn i marengsen og blir bløtere, men smaken er god selv og man ikke får like sprø bunn.
Tips og triks
Tips!
Pavlova kaken kan gjerne monteres dagen etter at bunnene er stekt. La da de avkjølte bunnene ligge i stekeovnen til dagen etter. På den måten blir de ikke for seige i konsistensen, da det er tørt å fint å oppbevare bunnene her.Ønsker du å lage egen vaniljekrem? Sjekk ut oppskriften vår her.